Po škole

Husličky kráľovské

Ak sa pýtaš, prečo je v nadpise článku prívlastok „kráľovské“, odpoveď je jednoduchá. Husle sú kráľom nielen medzi strunovými sláčikovými nástrojmi, ale aj kráľom v orchestri.

História huslí

Vlasťou huslí je Európa a obdobie po 13. storočí. Za ich vynálezcu sa považuje Gaspar Duifopruggar, Talian z Bologne. Najstaršie husle, ktoré vyrobil v roku 1510, boli určené pre kráľa Františka I. Svoj súčasný tvar začali nadobúdať v 16. a 17. storočí v dielňach talianskych majstrov žijúcich a tvoriacich v Cremone (Nicola Amati, Giuseppe Guarneri, Giovanni Magini). Najlepšie husle na svete sú husle veľkého talianskeho majstra Antonia Stradivariho z takzvaného „zlatého obdobia“ jeho tvorby z konca 17. a začiatku 18. storočia. Huslový „pravek“ je však nejasný. Ich predchodcovia mohli pochádzať z Číny, Indie alebo Perzie, napríklad kemanche, ravanastron, rebeck, kobyz, bambir, crota či fidel.

Niektoré z nástrojov považovaných za predchodcu huslí

Konštrukcia huslí

Husle patria medzi strunové sláčikové nástroje. Majú štyri struny, ktoré sú ladené v čistých kvintách g, d¹, a¹, e². Majú telo (niekedy sa hovorí o trupe) a krk. Na husliach sa hrá so sláčikom.

Hlavné časti huslí

Telo huslí tvoria dve prehnuté dosky, ktoré sú spojené lubmi. Na hornej doske sú vyrezané dva otvory v tvare písmena f (efy), ktoré umožňujú lepší prenos zvuku zvnútra huslí. Horná doska sa vyrába väčšinou zo smrekového dreva,  spodná z javora. Na spodnej strane je pripevnená drevená lišta (basový rámec) a pomáha prenášať nízke frekvencie na hornú dosku. Duša prenáša zase naopak vysoké frekvencie z hornej dosky na spodnú. Na ľavej strane je pripevnený podbradník, pre pohodlnejšie hranie. Naspodu je pavúk alebo poduška, ktorá slúži nato, aby husle netlačili na kľúčnu kosť. Na silu a zafarbenie zvuku huslí má veľký vplyv použitý materiál a v menšej miere chemické zloženie laku, ktorým je povrch ošetrený.

Krk huslí sa vyrába z rovnakého dreva, ako luby a spodná doska — z javora. Na  vrchnej časti krku je pripojený hmatník z ebenového dreva, ku koncu sa krk zatáča slimákom. Struny sú ku količníku pripevnené štyrmi kolíčkami a vedú cez malý pražec (začiatok hmatníka), ďalej pod hmatník cez kobylku ku strunníku. Kobylka je vyrábaná z javora. Jej úlohou je držať struny v určitej vzdialenosti od hmatníka. Jej zaoblený tvar umožňuje sláčiku dotýkať sa strún oddelene, prenáša vibrácie strún na trup huslí a slúži tiež ako akustický filter — obmedzuje niektoré frekvencie strún, ktoré by zhoršovali tónové vlastnosti huslí.

Struny sa skladajú z jadra tvoreného syntetickým alebo kovovým vláknom a z kovového vinutia (hliník, oceľ, striebro, chróm, titán a pod.). Pôvodne sa vyrábali z ovčích čriev. Dnes však takéto struny používajú iba výnimočne niektorí interpreti, ktorí chcú docieliť autentický zvuk, aký mávali husle v dávnych dobách.

Sláčik tvorí drevený prút a vlásie z konských vlasov (z chvosta) napnuté medzi špičkou sláčika a tzv. žabkou. Vlásie sa dá povoľovať a napínať pomocou skrutky posúvajúcej žabku a z času na čas sa musí namazať kolofóniou (ľudovo kalafúnou) pre lepšie trenie so strunou.

Súčasné elektronické nástroje sa od klasických výrazne odlišujú

Skladatelia pre husle a ich diela

Skladaniu hudby pre husle sa venovalo mnoho známych skladateľov a vzniklo množstvo svetoznámych diel. Môžem spomenúť aspoň niektoré:

  • A. Vivaldi: Ročné obdobia pre husle a orchester
  • J. S. Bach: 3 sonáty a 3 partity pre sólové husle
  • W.A. Mozart: 5 koncertov pre husle a orchester
  • L. Beethoven: 10 sonát pre husle a klavír
  • I. Brahms: Koncert D dur pre husle a orchester
  • F. Mendelssohn: Koncert e mol pre husle a orchester
  • E. Grieg: 3 sonáty pre husle a klavír
  • N. Paganini: Koncert D dur pre husle a orchester
  • P. Čajkovskij: Koncert pre husle a orchester
  • D. Šostakovič: 2 koncerty pre husle a orchester
Najdrahší hudobný nástroj boli husle predané v roku 2011 za 15,9 milióna dolárov

Husle sú komplexný nástroj a právom sú považované za kráľa každého orchestra, v ktorom sú hráči na tento nástroj začlenení. Naučiť sa hrať na husle znamená roky výcviku pod vedením skúseného mentora. Vyžaduje si to tvrdú, vytrvalú prípravu a pravidelné cvičenie. Čím skôr sa človek začne učiť hrať, tým lepšie, pretože technika hry na tomto nástroji vyžaduje veľkú flexibilitu a pohyblivosť rúk. Na hru na husliach nie je potrebné mať absolútny hudobný sluch, oveľa dôležitejšie je tzv. harmonické ucho.





Páčil sa ti tento príspevok?

Kliknutím na smajlíka ho ohodnotíš.

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hlasov: 4

Zatiaľ žiadne hlasy! Buď prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *