Rôzne

Ako sa stať podcasterkou

Zvykne sa hovoriť, že do tretice všetko dobré. Tak teda vyskúšajme, či to je pravda. Či nám tretie pokračovanie článkov z kategórie „Ako sa stať…“ prinesie niečo zaujímavé a naučí nás niečo nové.

S pojmom „podcast“, ktorému sa v tomto článku budeme venovať, ste sa už určite stretli. Podcast je zvukový záznam, ktorý jeho autor umiestňuje na internet v podobe zvukového súboru, najčastejšie vo zvukovom formáte MP3 a odkazuje naň na webových stránkach. Podcast možno počúvať priamo ako stream, avšak zmyslom podcastingu je počúvanie záznamov vtedy, kedy to používateľovi vyhovuje alebo chce ho počúvať aj keď práve nemá pripojenie na internet (napr. forma učenia sa pri rôznych príležitostiach, pri športovaní, pri cestovaní a pod.). Vyžaduje si to však, aby si záznam uložil (stiahol) do svojho zariadenia. Podcasty často bývajú pravidelné relácie, preto má zmysel prihlásiť sa na ich odber (ang. subscribe alebo follow) a nastaviť sťahovanie vybraných záznamov pomocou softvéru alebo aplikácií (Apple podcasty, Google Podcasty, Spotify, RSS, SoundCloud, Pocket Cast a pod.) do zariadenia.

V ďalšom si ukážeme, ako si takýto podcast vytvoriť – stať sa teda podcasterkou. Využijeme k tomu najmodernejšie aplikácie umelej inteligencie (AI) a databázu hudobných a zvukových trackov (krátkych nahrávok). Takže konkrétne budeme potrebovať:

  • aplikáciu ChatGPT, pomocou ktorej si na začiatku práce vytvoríme scenár nášho podcastu a prevedieme si ho do formátu PDF a na jej konci postprodukčne doplníme o hudobný podmaz a uložíme ho do formátu MP3,
  • aplikáciu NotebookLM, ktorá nám z pripraveného scenára vo formáte PDF vygeneruje samotnú základnú zvukovú zložku podcastu a uloží ju do formátu WAV (aplikácia nevie pracovať s iným zvukovým formátom),
  • databázu Pixabay, ktorá obsahuje hudobné a zvukové tracky, z ktorých si vyberieme niektorý na doplnenie a oživenie základnej zvukovej zložky.

Nemusíte sa vôbec obávať toho, že by ste za ktorúkoľvek použitú aplikáciu museli platiť. Všetko si môžete odskúšať úplne bezplatne a neskôr si tak aj generovať vlastné podcasty.

1. Vytvorenie scenára podcastu

Téma, ktorej sa podcast bude venovať, je určite zaujímavá. Obaja digitálni moderátori podcastu nás formou rozhovoru prenesú do dôb dávno minulých a priblížia nám Sedem divov starovekého sveta. Takže prvý krok spočíva v spustení aplikácie AI ChatGPT, kde zvolenému modelu O3 je zadaný prompt požadujúci vytvorenie podkladov ku scenáru.

Okno modelu ChatGPT O3 s promptom na vytvorenie podkladov k podcastu
(v hornom šedom rámiku)

Po rozšírení požiadavky na vygenerovanie podkladov o navrhnuté 4 body, ChatGPT po určitom čase (presiahol 10 minút) vytvoril textový podklad, ktorý sa prekopíroval do MS Word a v ňom sa uložil do súboru vo formáte PDF (prekonvertovanie pripraveného súboru priamo do formátu PDF v ChatGPT nebolo úspešné, tak sa použil Word ako konvertor). Tým bola prvá fáza práce na tvorbe podcastu hotová. Jej výsledkom bol súbor divy.pdf ako scenár podcastu, ktorý si môžeš otvoriť v novom okne prehliadača.

2. Vytvorenie zvukovej verzie podcastu

Na vytvorenie základnej zvukovej verzie z textového súboru divy.pdf je použitý modul AI NotebookLM. Pomocou tohto nástroja je možné generovať audionahrávky a to priamo v slovenskom jazyku, pričom ako zdroj môže slúžiť textový súbor, ale aj napr. videosúbor uložený na Youtube. Toto poskytuje neskutočné možnosti prekonvertovať videosúbor v cudzom jazyku priamo do slovenčiny, čím sa dajú sprístupniť tisícky internetových videonahrávok v rodnom jazyku. Treba si však uvedomiť jednu skutočnosť. Samotný audiozáznam nebude doslovný súbor 1 : 1 z predloženého textového súboru, ale tento súbor tvorí scenár podcastu a moderátori na jeho základe vytvárajú (a prerozprávajú) obsah podcastu (porovnaj si obsah súboru divy.pdf a samotný finálny podcast).

Okno modulu AI NotebookLM, pomocou ktorého je už možné vytvárať podcasty v slovenčine

Ako vidieť na obrázku, modul má 3 časti. Vľavo sa pridávajú zdroje, s ktorými modul pracuje. V strede je tlačidlo „Audio prehľad“ pomocou ktorého je možné hneď si nechať vygenerovať základnú zvukovú verziu. To sa však dá spraviť aj prostredníctvom promptového rámčeka v strede dole, do ktorého zadáte, čo požadujete spraviť. Pravý rámček slúži na prácu s už vygenerovanou základnou zvukovou verziou. Tú si môžete, samozrejme, stiahnuť a ďalej s ňou pracovať. Vygenerovanie našej základnej zvukovej verzie vo formáte WAU trvalo tiež cez 10 minút a „surový“ súbor mal dĺžku 5 a trištvrte minúty. Jej stiahnutím sa ukončila druhá fáza práce na tvorbe podcastu.

3. Postprodukcia a finálna úprava podcastu

Vždy, keď sa tvorí nejaká zvuková nahrávka (ale týka sa to aj tvorby videonahrávky, filmu a pod.), na záver prichádza postprodukcia. Nahrávku je potrebné „očistiť“ od šumu, ruchu, nežiaducich zvukov, nastaviť optimálnu a konštantnú úroveň hlasitosti, doplniť hudobné podmazy a predely, vytvoriť príslušnú verziu súboru napr. MP3, teda spraviť ju „cool“. Dá sa to zrealizovať pomocou rôzneho externého softvéru, ale dokáže to aj ChatGPT. Našu základnú zvukovú nahrávku (vo formáte WAU) doplnil o úvodnú a záverečnú hudobnú sekvenciu, sfinalizoval ju do formátu MP3 a predložil na stiahnutie. K tomu však potreboval dva súbory: základnú zvukovú nahrávku vytvorenú AI modulom NotebookLM a hudobný track na doplnenie a skultúrnenie celého podcastu. Hudobné tracky je možné získať z rôznych databáz a ďalších zdrojov. V našom prípade je použitá databáza Pixabay a z nej vybraný track creative-technology-showreel-241274. Oba súbory boli nahrané do ChatGPT a ten na základe požiadavky dokončil tretiu, finálnu fázu tvorby podcastu Sedem divov starovekého sveta (jeho dĺžka 6 minút a 8 sekúnd).

Na Pixabay si môžete vyberať z množstva hudobných a zvukových trackov

Uvedený postup sa na prvý pohľad môže zdať zložitým. Treba si však uvedomiť, že pri tvorbe podcastu bola veľká časť práce preklopená na troch uvedených a výkonných pomocníkov. Prvý vám pomôže pri vypracovaní podkladov a scenára a sfinalizuje celú nahrávku, druhý vytvorí základnú zvukovú časť podcastu a tretí vám pomôže skultúrniť celé vaše dielo doplnením o vybrané hudobné podmazy a predely.

Predstavená postupnosť krokov však nie je jediným spôsobom tvorby podcastu. Iste ste si všimli, že váš hlas sa na nahrávke nenachádza. Obaja moderátori sú digitálne vygenerovaní. Ak by ste však chceli byť jedným z moderátorov, museli by ste si nahrať základnú zvukovú nahrávku podcastu sami (napr. na diktafón, do počítača a pod.) a potom s ňou ďalej pracovať. Aj napriek tomu je však možnosť vytvárať podcasty a rôzne iné zvukové nahrávky popísaným spôsobom a priamo v slovenskom jazyku niečo, čo oceňujú všetci, ktorí sa tejto oblasti venujú.

Tak čo? Splnil aj tretí článok z kategórie „Ako sa stať…“ očakávania a priniesol niečo nové, zaujímavé a atraktívne? Niečo, čo by sa mohlo stať v budúcnosti vašim koníčkom a prípadne aj zamestnaním? Ak áno, môžete o tom napísať do komentára, prípadne mi poslať webové adresy vami vytvorených podcastov a ja ich určite rada zverejním.

Dôležité webové linky:

Páčil sa ti tento príspevok?

Kliknutím na smajlíka ho ohodnotíš.

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hlasov: 1

Zatiaľ žiadne hlasy! Buď prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *