Kalimba
Pod tohtoročným vianočným stromčekom som si našla darček, ktorý úzko súvisí s hudbou – kalimbu. Patrí do skupiny tzv. lamelofónov. Tieto hudobné nástroje sú tvorené sústavou naladených lamiel, ktoré sa jedným koncom prichytia k ozvučnej doske a ich druhý koniec je voľný a vibrovaním vyludzuje tón.

Kalimba, tiež nazývaná mbira, thumb piano, lamelofón, palcové alebo prstové piano, pochádza z Afriky a má 3 000-ročnú históriu. Jej telo tvorí buď masívna drevená ozvučná doska alebo rezonančná komora. K nej sú pripevnené lamely, ktoré boli pôvodne vyrábané z pružného tvrdého dreva, neskôr sa zhotovovali z kovu. Lamely sa v držiaku ladia posúvaním, čím sa dosiahnú jednotlivé tóny. Počet lamiel môže byť rôzny. Existujú nástroje s 13, 17 i 21 lamelami. Pre začiatočníka je asi najvhodnejšia 17-lamelová kalimba. Na kalimbu sa hrá palcami/prstami, na ktorých môžu byť kovové návleky. Jednotlivé lamely sa dajú označiť farebne alebo písmenami kvôli jednoduchosti hrania.

Notový zápis skladieb je veľmi jednoduchý. Skladá sa z písmen alebo číslic s jednotlivými znakmi prislúchajúcimi ku konkrétnej lamele, ktorú treba rozozvučať. Notové zápisy sú bežne dostupné na internete.


Kalimba nie je len hudobný nástroj, ale má aj svoju rituálnu, meditačnú a muzikálnoterapeutickú stránku. Pre svoju jednoduchosť sa na nej naučia hrať aj nemuzikanti a deti. V posledných rokoch zaznamenala veľkú popularitu najmä vďaka sociálnym sieťam. Štatistiky uvádzajú, že na Vianoce v roku 2021 bola nástrojom s najviac rastúcim záujmom. Takže vďaka môjmu vianočnému darčeku budem mať možnosť učiť sa hrať – popri hre na husle – aj na ďalší hudobný nástroj kalimbu.